programování

Cheš být lepším programátorem? Neboj se vynalézat kolo znova a znova!

„Nesnaž se znova vynalézat kolo, použij hotové řešení.“ Jestli se alespoň trochu motáte kolem vývoje softwaru, určitě jste již tuto mantru slyšeli nespočetněkrát.

Většina problémů, na které při vývoji aplikace narazíme, je již dávno vyřešena a hotovou knihovnu (zabalenou v pěkné černé krabičce), stačí většinou jen vybrat a použít. Nemohu popřít že to má většinou smysl, obzvlášť jde-li o obchod. Díky hotovým řešením můžeme vyrobit a dodat produkt rychleji, levněji, což bezpochyby není špatně.

V extrémním případě se ale z programátora stává cvičená opička. Jeho denním chlebem je pak výběr, studium a lepení již hotových frameworků, knihoven a dalších udělátek.

Programujete-li ve svém volném čase, nebojte se dělat věci, které již udělali jiní. I když je uděláte hůř (či úplně špatně), máte alespoň příležitost poučit se z vlastních chyb. Z opravdových programátorských chyb, které učiníte při řešení jiných úloh, než je výběr jednoho z n frameworků. A pokud ve svém volném čase neprogramujete, měli byste začít.

(obrázek pochází od chrisjfry, licence cac by-nc-nd)