odkazy

Další porce zajímavostí kolem JavaScriptu a webu

[* 2010/10/calendar180.jpg .(Ilustrace) <] "JavaScript Weekly":http://javascriptweekly.com/ aneb novinky ze světa Javascriptu každý týden do vašeho emailu. Stojí za odběr, opravdu pěkné odkazy. "Essential JavaScript And jQuery Design Patterns":http://addyosmani.com/blog/essentialjsdesignpatterns/ e-book o návrhových vzorech v JS zdarma ke stažení. Rozhodně doporučuji alespoň prolistovat. "Pragmatic Guide to JavaScript":http://www.pragprog.com/titles/pg_js/pragmatic-guide-to-javascript nadějně vypadající kniha o Javascriptu (zaznamenal jsem dobré reference). E-book za 13 dolarů a tento pátek ji "lze koupit se 40% slevou":http://media.pragprog.com/newsletters/2010-11-24.html (sleva by se měla vztahovat na celý sortiment http://pragprog.com) "HTML5 Canvas na serveru? Ale jistě!":http://www.learnboost.com/introducing-node-canvas-server-side-html5-canvas-api/ "Snippet":http://steamdev.com/snippet/ jQuery plugin pro obarvení zdrojových kódů. Interně používá "SHJS":http://shjs.sourceforge.net/. Vypadá velice hezky. "Dust.js":http://akdubya.github.com/dustjs/ je sympatický šablonovací engine pro JavaScript (lze použít v prohlížeči, ale třeba i na serveru). "Mathjax":http://www.mathjax.org/ je moc hezké knihovna pro zobrazení matematických výrazů (Latex, MathML) na webu. Nic originálního, ale řešení působí lépe než podobné nástroje, se kterými jsem se v minulosti potkal.

Střípky ze světa webu, Javascriptu a vůbec …

[* 2010/10/calendar180.jpg .(Ilustrace ) <] Aneb co mě zaujalo v posledním týdnu? Nezávisle na tom, zda jde o aktuální novinky, nebo jsem objevil ameriku :) "The Noded":http://thenoded.com je nový podcast o "node.js":http://nodejs.org. Natolik nový, že tvůrci stále nedokázali stvořit web. "První díl je ale ke stažení":http://thenoded.com/episode-1.mp3 a můžete také sledovat "@thenoded na twitteru":http://twitter.com/thenoded. Alespoň v prvním dílu se podcast hojně věnuje NodeCore, takže varuji před spoustou "céčkovských" termínů a témat. "Firefox 4 bude obsahovat jednoduchou vývojářskou konzoli":https://developer.mozilla.org/en/Using_the_Web_Console. Vývojáří rozšíření "Firebug reagují":http://blog.getfirebug.com/2010/10/24/firebug-metamorphosis/: >>”Simply working harder to compete is equal to giving up. Instead we have to raise the bar!”<< Držím palce. "Společnost Sencha zveřejnila developer preview aplikace Sencha Animator":http://www.sencha.com/blog/2010/10/26/introducing-sencha-animator-the-html5-css3-alternative-to-flash/. Mělo by jít o CSS3 alternativu k Flashi. Vypadá velice zajímavě. Jen škoda, že se mi ji nepodařilo ani spustit. Na blogu "DailyJs":http://dailyjs.com/ vychází již od února seriál "Let's Make a Framework":http://dailyjs.com/tags.html#lmaf. Autor postupně prochází různé kroky tvorby jednoduchého javascriptového frameworku od architektury, přes implementaci selektorů, obsluhu událostí až po podporu pluginů. Vznikající framework samozřejmě nemá být konkurencí existujícím hvězdám, ale jen učební pomůckou. Pokud je pro vás fungování vašeho oblíbeného JS frameworku magií a nechce s vám hned studovat jeho kód, doporučuji projít aspoň tento seriál. "Podpora pri indexaci AJAXových aplikací od Google":http://code.google.com/intl/cs-CZ/web/ajaxcrawling/docs/getting-started.html a video záznam z přednášky "Using Node.js and YUI 3":http://developer.yahoo.com/yui/theater/video.php?v=glass-node na YUI Theater spolu souvisí. Kdo pozná jak, má u mě zmrzlinu. :)

Co mě v poslední době zaujalo?

Aneb pár odkazů. Některé jsem “zmiňoval na twitteru”:http://twitter.com/pepiino , některé ne.

jQuery validity – aneb validace formulářů snadno a rychle.
autoNumeric – opět jQuery plugin, tentokrát formátujeme čísla – a dokonce mezinárodně! .)
onlinefontconverter.com – převodník mezi různými formáty fontů, včetně Microsfotího EOT.
Meryl minimalistický webový framework pro Node.js.
– “hezký nástroj pro tvorbu CSS3 gradientů”:http://www.colorzilla.com/gradient-editor/
– “PromoteJs.com”:http://promotejs.com aneb pokus zlepšit výsledky vyhledávání termínů kolem Javascriptu.
– a malá blbinka na závěr: extrémně minimalistický (víc už to opravdu nejde) Javascriptový framework “vapor.js”:http://github.com/madrobby/vapor.js, který vznikl jako komunitní vtípek na nedávné JSConf v Berlíně.