Na mezisíti

Vlastní atlas hub snadno a rychle aneb jak picasaweb.com ropoznává obličeje

Není tajemstvím, že i Google provozuje službu pro správu osobního internetového fotoalba http://picasaweb.google.com/. Aplikace je poměrně hezká, integrovaná s mapami a samozřejmě s desktopovým organizátorem fotek “picasa”:http://picasa.google.com/.

Nedávno ale přišli tvůrci picasaweb s velice zajímavou novinkou (viz “zápisek na gmail blogu”:http://gmailblog.blogspot.com/2008/09/news-from-picasa-team.html ) – označováním osob na fotografií. Ano, vím dobřem, že “facebook”:facebook.com umožňuje označit člověka na fotografii již dlouho a bezpochyby to umí i jiná ineternetová fotoalba. Google na to jde ale trochu jinak, obličeje totiž na fotografiích sám najde a dokonce se je pokusí seskupit podle podobnosti, takže lze velice snadno označovat osoby na fotografiích hromadně.

Pozornější příchod této funkce určitě čekali někdy od roku 2006, kdy “Google koupil společnost Naven Vision”:[http://www.searchenginejournal.com/google-neven-vision-image-recognition/3728/], která se specializuje právě na analýzu obrazů a rozpoznávání. Upozorňuji, že přístup k nové vlastnosti bude nejspíš ještě nějak dobou pouze z některých jazykových verzí (zaručeně funguje americké angličtiny) tak jak bývá u google zvykem.

Princip použití je jednoduchý: Předhodíte googlu vaše fotoalbum a on ho napozadí hezky přechroustá. Chvíli to trvá, ale jen jednou, příště analýzu provede již při uploadu fotek. Pak pomocí poměrně intuitivního uživatelského rozhraní přiřazujete jednotlivým skupinám fotek takzvaný “name tag”, který buď ručne zadáte nebo využijete vaše konktakty z gmailu.

[* /wp-content/upload/2008/09/pwa_name_tags_blog1.png *] *** Rozhraní pro přiřazování jmen fotkám – zdroj googleblog.blogspot.com

Samozřejmě že detekce dělá chyby (občas jako obličej označí objekt, který bezpochyby obličejem není) ale velice mě překvapilo, že dokáže vytáhnout poměrně hodně obličejů dokonce třeba z davu na festivalu. Některé chyby jsou navíc jenom důkazem dobrého fungování algoritmu, rozpoznal například obličej Václava Havla na tričku Open air festivalu Trutnov nebo stylizovaný obličejík z reklamy na fotoplakátu.

[* /wp-content/upload/2008/09/picasaweb_funnyfaces.png *] *** Obličeje rozpoznané v obrázcích na fotografii

I zmíněná snaha Picasy nalézt obličeje vzájemně podobné (tedy jednoho člověka) je překvapivě úspěšná i když samozřejmě chyby zde jsou, převážně ale u obličejů zachycených pod neobvyklým úhlem, s podivnou grimasou, nebo malých a rozmazaných.

Zatím to vypadá, že vyhledávání a řazení podle identit lidí na fotografii, může využívat pouze majitel účtu. Ostatní uživatelé a návštěvníci nikde nevidí, kdo je na které fotce (a kde), čímž chce pravděpodobně Google předejít velké vlně rozhořčení z narušení soukromí jednotlivců.

To mě přivádí na lehce úsměvnou myšlenku. Kolik se asi vyrojí (nebo již vyrojilo) článků zarputilých bloggerů, kteří opět prohlásí Google za velkého bratra, který shromažďuje bezkonkurenční databázi informací, diky které bude moci detekovat kde jste se kdy vyskytovali? Těm nejparanoidnějším doporučím jěště zprávu “jak Google koupil nejpřesnější komerčně dostupný satelit pro získávání snímků povrchu země”:[http://news.cnet.com/8301-1023_3-10028842-93.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1023_3-0-5]. Můžete pak na závěr připojit úvahu, kdy bude mít google satelit tak přesný, že nás dokáže sledovat a poznat :D

Heslo k vašemu e-mailu chce dneska každý…

Dneska jsem narazil hned na dva případy. Jedna šikovná slečna informuje o phishingu hesel e-mailů na seznamu. A pak jsem na jednom diskuzáku narazil na odkaz na stránku, která (pod záminkou testu odolnosti hesla vůči útoku hrubou silou) vaše heslo k e-mailu ukradne (respektive neukradne, protože vážené čtenářky a o něco méně vážení čtenáři se zajisté nachytat nenechají). Každého by mělo trknout, že k popisovanému testu není potřeba váš e-mail, ale formulář na stránce ho přímo vyžaduje. Takže milí nezkušení – heslo nikdy nikomu neposílejte, i kdyby to byl samotný Aštar Šeran, a také ho nikdy nikam nevyplňujte, samozřejmě kromě přihlašovacího formuláře (v tomto případě e-mailu) kam patří.