Linux

Ubuntu Dapper a Wifi Broadcom BCM4318

Pokud vlastníte wifi kartu s tímto čipsetem (nebo příbuzným) a používáte Ubuntu (a win ovladač přes ndiswrapper), možná se vám po upgradu (nebo instalaci) na aktuální stabilní verzi Dapper Drake stalo to samé co mně: wifi přestala fungovat. Je to způsobeno open source driverem, který je v Dapperovi zahrnut, ale nefunguje (alespoň mně).

Driver má v jádře zaveden modul bcm43×x, který snadno z jádra odstraníte pomocí sudo modprobe -r bcm43xx a jeho opětovnému nahrávání zabráníte přidáním řádku blacklist bcm43xx do souboru /etc/modprobe.d/blacklist. Pak už by mělo být vše v pořádku (pokud ne, zkuste ještě odstranit z jádra modu ndiswrapper a znova ho nahrát ).

Ubuntu + Internet Explorer

Potřebujete občas otestovat stránky v Internet Exploreru? A nechce se vám bootovat z Linuxu do Windows? Nebo nemáte windows vůbec nainstalované?

Žádný problém! Je tu wine a skript IEs 4 Linux, kteý vám nainstaluje tři verze IE. O tom, že IE lze spustit pod Wine jsem věděl, ale že to bude takhle snadné jsem netušil. Následuje postup instalace pro Ubuntu (spíš pro ilustraci jednoduchosti ):

  • Nainstalujte wine. (sudo apt-get install wine v konzoli, nebo nainstalujte balíček wine třeba přes synaptic či adept v kUbuntu)
  • nainstalutje cabextract (sudo apt-get install cabextract v konzoli, nebo nainstalujte balíček cabextract třeba přes synaptic či adept v kUbuntu)
  • stáhnetě si ies4linux (z výše uvedených stránek). Archiv rozbalte.
  • spusťte skript ies4linux v konzoli (v adresáři, který vám vznikl po rozbalení archivu ./ies4linux)
  • odpovězte na pár otázek, které vám skript položí nejspíš v češtině

A je hotovo!! Právě byste měli mít nainstalované tři verze IE po boku. Má to jen jeden vliký háček, musíte mít platnou licenci na operační systém Windows, jinak je toto počínání díky jejich licenčním podmínkám nelegální (jak já s oblibou říkám: „IE je zdarma asi jako druhá sada nožů Henklkuch od Horsta Fuchse z týví-šopy“).

Každopádně mě potěšilo, jak snadné některé věci jsou. Můžete se podívat i na screenshot.

A výsledek? Mohu s vynaložením nepatrného úsilí testovat webové stránky v mnoha prohlížečích: IE5, IE5.5, IE6, Opeře, Firefoxu a Konqueroru. Konzolové prohlížeče nemusím už zmiňovat.

Přepínání klávesnice v Kubuntu (KDE)

Na mém notebooku HP nx6110 mi již nějakou dobu zlobilo přepínání rozložení klávesnice. Zvykl jsem si na supr trik – malíčky pinknout do obou shiftů současně a rozložení se přepne. Takový luxus jsem na windows nepoznal a věřte mi nebo ne, závislost jsem si vybudoval extrémně rychle.

Bohužel v KDE to nějak zlobilo už na mém starém stolním PC, kde jse provozoval Ubuntu s nainstalovaným KDE. Ono zlobení se projevovalo občasným seknutím přepínání mým oblíbeným trikem, které bylo možno napravit jen kliknutím na vlaječku v panelu či použitím klávesové zkratky KDE.

Když jsem zakoupil notebook a nainstaloval na něj čistokrevné KUbuntu, nefungovalo přepínání pomocí shiftů (ale ani pomocí alt+shift apod.) vůbec. Zbylo mi už jen klikání na vlaječky (což moc dobře nejde) nebo klávesová zkratka KDE pro přepínání klávesnice, která ale musí končit nějakým znakem (KDE prostě zkratky typu alt+shift neumí, musíte použít třeba alt+shitft+k). Takže docela vopruz, řečeno tak jak mi zobák narostl.

Následující text je stručným zápiskem mého řešení (rozuměj workaroundu problému.


Continue reading

MiniTip: Menu Opery v KDE

Používáte Operu v linuxu? Pokud ano, možná má veše oko estéta stejný problém jako moje oči vizulálního burana. Menu Opery jsou ošklivá, hnusně šedivá a bez vyhlazených fontů. Tuto ošklivou zlou nepěknou vzhled napravíte, spustíte-li operu příkazem: opera -style default.

Místo default můžete dát jméno libovolného Qt stylu, ale takhle převezme opera vaše nastavení KDE včetně stínů, průhlednosti a podobných nesmyslů. Není to hned lepší? No vidíte. A třešnička na pomyslném pekařském nesmyslu plném cukrů a tuků: Opera si toto nastavení pamatuje, takže parametr nemusíte používat při každém spuštění.

Notebook HP nx6110 a (k)ubuntu

Pořídil jsem si notebook a jakožto uživatel linuxu jsem si na něj nainstaloval svoji oblíbenou distribuci, kterou je v současnosti Kubuntu (dvojče Ubuntu).

Světe div se, v podstatě všechno šlape bez jediného problému. Grafika, modrozub (Alespoň ho Kubuntu najde, nemám nic na čem bych vyzkoušel), WIFI (stačilo jen vypreparovat win ovladač a předhodit ho ndiswrapperu), uspávání stačilo zapnout, hibernace také běží. Fungují všechna tlačítka i ukazatel stavu baterie v panelu. Akorát modem zkoušet neplánuji (ale vypadá to, že ho při instalaci nepobral). Zatím jsem nenarazil na žádný problém snad kromě touchpadu, který zůstává zaplý i když připojím myšku (a pak při psaní na něj občas „tapnu“ a divím se :) ). Ale to je možná vlastnost a ne chyba.