krátce

Cheš být lepším programátorem? Neboj se vynalézat kolo znova a znova!

„Nesnaž se znova vynalézat kolo, použij hotové řešení.“ Jestli se alespoň trochu motáte kolem vývoje softwaru, určitě jste již tuto mantru slyšeli nespočetněkrát.

Většina problémů, na které při vývoji aplikace narazíme, je již dávno vyřešena a hotovou knihovnu (zabalenou v pěkné černé krabičce), stačí většinou jen vybrat a použít. Nemohu popřít že to má většinou smysl, obzvlášť jde-li o obchod. Díky hotovým řešením můžeme vyrobit a dodat produkt rychleji, levněji, což bezpochyby není špatně.

V extrémním případě se ale z programátora stává cvičená opička. Jeho denním chlebem je pak výběr, studium a lepení již hotových frameworků, knihoven a dalších udělátek.

Programujete-li ve svém volném čase, nebojte se dělat věci, které již udělali jiní. I když je uděláte hůř (či úplně špatně), máte alespoň příležitost poučit se z vlastních chyb. Z opravdových programátorských chyb, které učiníte při řešení jiných úloh, než je výběr jednoho z n frameworků. A pokud ve svém volném čase neprogramujete, měli byste začít.

(obrázek pochází od chrisjfry, licence cac by-nc-nd)

Co mě v poslední době zaujalo?

Aneb pár odkazů. Některé jsem zmiňoval na twitteru , některé ne.

  • jQuery validity – aneb validace formulářů snadno a rychle.
  • autoNumeric – opět jQuery plugin, tentokrát formátujeme čísla - a dokonce mezinárodně! .)
  • onlinefontconverter.com – převodník mezi různými formáty fontů, včetně Microsfotího EOT.
  • Meryl minimalistický webový framework pro Node.js.
  • hezký nástroj pro tvorbu CSS3 gradientů
  • PromoteJs.com aneb pokus zlepšit výsledky vyhledávání termínů kolem Javascriptu.
  • a malá blbinka na závěr: extrémně minimalistický (víc už to opravdu nejde) Javascriptový framework vapor.js, který vznikl jako komunitní vtípek na nedávné JSConf v Berlíně.

Mám se naučit Javascript?

javascript Vyvstala vám někdy tahle otázka na mysli? Odpověď je určitě ano, alespoň pokud se pohybujete kolem webového vývoje.

Javascript je poněkud výjmečný tím, že ho takřka každý začne používat mnohem dříve, než se o něm cokoliv dozví. Syntaxe je podobná jazykům vycházejícím z C a první krůčky (skrýt prvek DOM, použít jQuery k asynchronní změně části dokumentu, apod.) jsou snadné i bez jakýchkoliv znalostí.

Ve skutečnosti se ale od většiny populárních jazyků dost liší. Pokud se ho opravdu naučíte, poznáte jeho zajímavé stránky, ale hlavně ty špatné a nebezpečné. Vyhnete se tak většině situací, ve kterých si Javascriptu neznalý vývojář bude rvát vlasy a chrlit sprostá slova. A navíc získáte možnost používat jazyk k řešení problémů lépe, než prostým přebásněním kódu ve vašem oblíbeném jazyce. Věřte mi, stojí to za to.

Sám jsem toho napsal v Javascriptu hodně a nešlo zrovna o triviální věci. Ale učil jsem se průběžně, jen když to bylo nutné. Až po dlouhé době jsem prozřel a uvědomil si, že bych se měl do Javascriptu ponořit hlouběji.

Dnes si troufám tvrdit, že vím poměrně hodně, ačkoliv stále nejsem žádný JS-ninja (jak si mistři javascriptu rádi říkají). Na tomto blogu budete mít v nejbližší době příležitost sledovat mě na mojí cestě k mistrovství. Chystám se psát o tématech pro méně znalé i o pokročilejších věcech. A na twitteru, mě najdete taky .)

(Autorem obrázku je Dmitry Baranovskiy, mimo jiné i autor výborné knihovny Raphael.js.)

Změna sem, změna tam…

V posledních měsících se v mém životě dost změnilo. Úspěšně jsem dokončil studium a vyběhl do světa s inženýrským titulem. Po několika letech v Praze jsem od září cizincem v Liberci, což má tak trochu na svědomí má přítelkyně, která tu našla práci.

A profesně? Tady se toho zatím tolik nezměnilo, jelikož již čtvrtým rokem pracuju pro jednu malou pražskou firmu, kde v současné době dělám všechno možné a občas i nemožné. Zatím mi tolerují tři dny práce z domova, práce je dost a některé projekty mě i baví a jsou zajímavé, takže není důvod za každou cenu prchat.

Nemůže to takhle ale fungovat věčně. Takže jak dál? Někdy v příštích měsících (přesněji to zatím neodhadnu) se chystám užít si trochu mladického blbnutí a vydat se do divokých vod práce na vlastní noze (po anglicku: budu freelancer :)). S tím souvisí i spuštění mojí osobní stránky josef-adamcik.cz, kde by měla postupně vyrůst moje profesní prezentace. Zatím je šitá narychlo, ale chystám několik rozšíření.

Dalším plánem je oživení tohoto blogu, ale spíš v rovině odborné. Chci se věnovat tématům, která mě baví: úžasnému jazyku Javascript ať už v prohlížeči nebo na serveru. A vůbec celému koktejlu, který se dneska míchá pro web z html5, css3 a dalších technologií. Předpokládám, že dřív jak za měsíc tu žádný příspěvek nepřibude, ale pak bych chtěl psát pravidelně. Držte mi palce, ať to vyjde. :)

Interview – Steve Buscemi

Režisérská prvotina Steva Buscemiho Interview mi ležela doma už delší dobu. Oblíbil jsem si autora jako herce hlavně v báječných filmech Jima Jarmushe. Na druhou stranu jsem měl ale z jeho filmařského debutu trochu strach. Dobrý herec nemusí být dobrým režisérem a popravdě mě ani námět nijak extra nezaujal. Když jsem si přečetl že celý film je dlouhé interview novináře a mladičké populární filmové herečky, vzpomněl jsem si na Jarmuschuvu sbírku filmových povídek „Kafe a cigára“ a přestavil si film, který se celý odehrává v kavárně u stolu a je jedním dlouhým dialogem. Obával jsem se že to bude trochu dlouhé a přestože mám takové filmy rád, nemusí mi vždy sednout do nálady. Dlouho jsem kolem něj jen opatrně našlapoval a nikdy jsem nenašel odvahu ke shlédnutí.

Až včera jsem svoje obavy překonal a udělal jsem velice dobře. Ano, film je minimalistický, postaven na dialogu dvou herců a jejich hereckých výkonech. Ano, celý je vlastně o itnerview. Na druhou stranu mě ale rozhodně nenudil, bavil jsem se naprosto báječně  – včetně hlasitého smíchu :) a ještě pořád jsem nadšen z toho, jak se tvůrcům podařilo i přes minimální prostředky dostat do snímku příběh s pointou. Vřele doporučuji, patří totiž k těm málo filmům, které jsem hned po shlédnutí chtěl vidět znova.