krátce

Cheš být lepším programátorem? Neboj se vynalézat kolo znova a znova!

[* 2010/11/wheels240.jpg <] *"Nesnaž se znova vynalézat kolo, použij hotové řešení."* Jestli se alespoň trochu motáte kolem vývoje softwaru, určitě jste již tuto mantru slyšeli nespočetněkrát. Většina problémů, na které při vývoji aplikace narazíme, je již dávno vyřešena a hotovou knihovnu (zabalenou v pěkné černé krabičce), stačí většinou jen vybrat a použít. Nemohu popřít že to má většinou smysl, obzvlášť jde-li o obchod. Díky hotovým řešením můžeme vyrobit a dodat produkt rychleji, levněji, což bezpochyby není špatně. V extrémním případě se ale z programátora stává cvičená opička. Jeho denním chlebem je pak výběr, studium a lepení již hotových frameworků, knihoven a dalších udělátek. Programujete-li ve svém volném čase, nebojte se dělat věci, které již udělali jiní. I když je uděláte hůř (či úplně špatně), máte alespoň příležitost poučit se z vlastních chyb. Z opravdových programátorských chyb, které učiníte při řešení jiných úloh, než je výběr jednoho z *n* frameworků. A pokud ve svém volném čase neprogramujete, měli byste začít. ("obrázek":http://www.flickr.com/photos/chrisjfry/309701186/ pochází od "chrisjfry":http://www.flickr.com/photos/chrisjfry/, licence "cac by-nc-nd":http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/deed.en) .{font-size:80%;}

Co mě v poslední době zaujalo?

Aneb pár odkazů. Některé jsem “zmiňoval na twitteru”:http://twitter.com/pepiino , některé ne.

jQuery validity – aneb validace formulářů snadno a rychle.
autoNumeric – opět jQuery plugin, tentokrát formátujeme čísla – a dokonce mezinárodně! .)
onlinefontconverter.com – převodník mezi různými formáty fontů, včetně Microsfotího EOT.
Meryl minimalistický webový framework pro Node.js.
– “hezký nástroj pro tvorbu CSS3 gradientů”:http://www.colorzilla.com/gradient-editor/
– “PromoteJs.com”:http://promotejs.com aneb pokus zlepšit výsledky vyhledávání termínů kolem Javascriptu.
– a malá blbinka na závěr: extrémně minimalistický (víc už to opravdu nejde) Javascriptový framework “vapor.js”:http://github.com/madrobby/vapor.js, který vznikl jako komunitní vtípek na nedávné JSConf v Berlíně.

Mám se naučit Javascript?

[* 2010/10/2378867408_4cc90791d6_m.jpg .(javascript) <] Vyvstala vám někdy tahle otázka na mysli? Odpověď je "určitě ano":http://shouldilearnjavascript.com, alespoň pokud se pohybujete kolem webového vývoje. Javascript je poněkud výjmečný tím, že ho takřka každý začne používat mnohem dříve, než se o něm cokoliv dozví. Syntaxe je podobná jazykům vycházejícím z C a první krůčky (skrýt prvek DOM, použít jQuery k asynchronní změně části dokumentu, apod.) jsou snadné i bez jakýchkoliv znalostí. Ve skutečnosti se ale od většiny populárních jazyků dost liší. Pokud se ho opravdu naučíte, poznáte jeho zajímavé stránky, ale hlavně ty špatné a nebezpečné. Vyhnete se tak většině situací, ve kterých si Javascriptu neznalý vývojář bude rvát vlasy a chrlit sprostá slova. A navíc získáte možnost používat jazyk k řešení problémů lépe, než prostým přebásněním kódu ve vašem oblíbeném jazyce. Věřte mi, stojí to za to. Sám jsem toho napsal v Javascriptu hodně a nešlo zrovna o triviální věci. Ale učil jsem se průběžně, jen když to bylo nutné. Až po dlouhé době jsem prozřel a uvědomil si, že bych se měl do Javascriptu ponořit hlouběji. Dnes si troufám tvrdit, že vím poměrně hodně, ačkoliv stále nejsem žádný JS-ninja (jak si mistři javascriptu rádi říkají). Na tomto blogu budete mít v nejbližší době příležitost sledovat mě na mojí cestě k mistrovství. Chystám se psát o tématech pro méně znalé i o pokročilejších věcech. "A na twitteru, mě najdete taky":http://twitter.com/pepiino .) (Autorem obrázku je "Dmitry Baranovskiy":http://www.flickr.com/photos/dmitry-baranovskiy/, mimo jiné i autor výborné knihovny "Raphael.js":http://raphaeljs.com/.) .{font-size:80%;}

Změna sem, změna tam…

V posledních měsících se v mém životě dost změnilo. Úspěšně jsem dokončil studium a vyběhl do světa s inženýrským titulem. Po několika letech v Praze jsem od září cizincem v Liberci, což má tak trochu na svědomí má přítelkyně, která tu našla práci.

A profesně? Tady se toho zatím tolik nezměnilo, jelikož již čtvrtým rokem pracuju pro jednu malou pražskou firmu, kde v současné době dělám všechno možné a občas i nemožné. Zatím mi tolerují tři dny práce z domova, práce je dost a některé projekty mě i baví a jsou zajímavé, takže není důvod za každou cenu prchat.

Nemůže to takhle ale fungovat věčně. Takže jak dál? Někdy v příštích měsících (přesněji to zatím neodhadnu) se chystám užít si trochu mladického blbnutí a vydat se do divokých vod práce na vlastní noze (po anglicku: budu freelancer :)). S tím souvisí i spuštění mojí osobní stránky josef-adamcik.cz, kde by měla postupně vyrůst moje profesní prezentace. Zatím je šitá narychlo, ale chystám několik rozšíření.

Dalším plánem je oživení tohoto blogu, ale spíš v rovině odborné. Chci se věnovat tématům, která mě baví: úžasnému jazyku Javascript ať už v prohlížeči nebo na serveru. A vůbec celému koktejlu, který se dneska míchá pro web z html5, css3 a dalších technologií. Předpokládám, že dřív jak za měsíc tu žádný příspěvek nepřibude, ale pak bych chtěl psát pravidelně. Držte mi palce, ať to vyjde. :)

Interview – Steve Buscemi

[* /wp-content/upload/2008/09/interview-poster.jpg <] Režisérská prvotina "Steva Buscemiho Interview":http://www.csfd.cz/film/224881-interview/ mi ležela doma už delší dobu. Oblíbil jsem si autora jako herce hlavně v báječných filmech "Jima Jarmushe":http://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Jarmusch. Na druhou stranu jsem měl ale z jeho filmařského debutu trochu strach. Dobrý herec nemusí být dobrým režisérem a popravdě mě ani námět nijak extra nezaujal. Když jsem si přečetl že celý film je dlouhé interview novináře a mladičké populární filmové herečky, vzpomněl jsem si na Jarmuschuvu sbírku filmových povídek "Kafe a cigára" a přestavil si film, který se celý odehrává v kavárně u stolu a je jedním dlouhým dialogem. Obával jsem se že to bude trochu dlouhé a přestože mám takové filmy rád, nemusí mi vždy sednout do nálady. Dlouho jsem kolem něj jen opatrně našlapoval a nikdy jsem nenašel odvahu ke shlédnutí. Až včera jsem svoje obavy překonal a udělal jsem velice dobře. Ano, film je minimalistický, postaven na dialogu dvou herců a jejich hereckých výkonech. Ano, celý je vlastně o itnerview. Na druhou stranu mě ale rozhodně nenudil, bavil jsem se naprosto báječně - včetně hlasitého smíchu :) a ještě pořád jsem nadšen z toho, jak se tvůrcům podařilo i přes minimální prostředky dostat do snímku příběh s pointou. Vřele doporučuji, patří totiž k těm málo filmům, které jsem hned po shlédnutí chtěl vidět znova.