Co byste měli vědet o Javascriptu [0]: Úvod

Rezervovaná slova JavaScriptu (výběr těch, která mají význam Vítejte v úvodním příspěvku průvodce po temných i světlých zákoutích JavaScriptu. Každý týden tu naleznete kratší zápisky o různých vlastnostech jazyka, které je dobré znát.

JavaScript je mezi programovacími jazyky výjimečný tím, že většina z nás k němu přijde bez jakýchkoliv znalostí. Syntaxe je podobná jazykům vycházejícím z C a za pomoci (většinou mizerných) tutoriálů na internetu dokáže spatlat „nějak“ funkční kus kódu každý. Mnohdy si člověk vystačí bez pořádných znalostí jazyka poměrně dlouho a než se naděje, tvoří už svojí první velkou Javascriptovou věc. A pak to může dost bolet. V JavaScriptu (podobně jako v ostatních jazycích) existuje mnoho temných zákoutí, jejichž neznalost velice zkomplikuje vývojářův život. A naopak má svoje silné stránky, jejichž pochopení mu může pomoci dosáhnout výsledků rychleji, lépe a dokonce zábavněji ;-) . Ostatně, už jsem o tom nedávno psal.

Nebudu se zde zabývat základními konstrukcemi jazyka, jejichž popis se válí na každém internetovém rohu. Chci se spíš soustředit a informace, které bývají (bohužel) často v materiálech pro začátečníky opomíjeny nebo dokonce(!) uváděny špatně. Obvyjkle programátoři neznají ani po mnoha letech občasného užívání Javascriptových pilulek, nebo jim úplně nerozumí.

Seriál má vlastní štítek a také vlastní RSS.

Držte si čepice, přístí týden začínáme!

Aktualizace: zatím vyšlo

Zatím v seriálu vyšly následující články:

  1. proměnná a globální obor platnosti
  2. Javascript nemá ‚block-level scope‘
  3. variable hoisting
  4. deklarace funkce a funkce jako výraz
  5. with je zlý čaroděj